Фокус Нюз Резултати на живо Фокус Радио Фокус Фен Фокус Прес Фокус Армия
Мондиал 2010
Волейбол
03 август 2013 | 13:18 | Агенция "Фокус"
България с исторически успех на Гран при

Българският женски национален отбор постигна историческа първа победа при дебютното си участие в турнира Гран при. Българките надиграха Холандия с 3:1 гейма в двубой от група D:

Българският женски национален отбор постигна историческа първа победа при дебютното си участие в турнира Гран при
Българският женски национален отбор постигна историческа първа победа при дебютното си участие в турнира Гран при. Българките надиграха Холандия с 3:1 гейма в двубой от група D. Te загубиха с 20:25 точки първия гейм, но спечелиха останалите 3 на 15, 20 и 23 точки. В първия си мач възпитаничките на Марчело Абонданца допуснаха поражение от Китай с 0:3 гейма, но имат равен брой точки с холандския тим, който е втори в класирането. След минути започва другият двубой в групата между Китай и Куба.

Абонданца: Много съм щастлив от първата победа в Гран При
Италианският селекционер на българския женски отбор Марчело Абонданца е доволен от успеха над Холнадия с 3:1 в Макао, който се явява и първи исторически за националките в най-силния турнир в света. "Много съм щастлив от първата победа в Гран При. Предприехме много агресивен подход на игра и това бе необходимо, защото двата тима са много силни и с много млади състезателки. Отборът на Холандия започна по-добре, но ние успяхме да се съсредоточим вниманието си и да изпълним тактиката си", заяви Марчело Абонданца, цитиран от сайта на Международната волейболна федерация fivb.org.

Страшимира Филипова: Лошият старт ни мотивира
Капитанът на женския национален отбор по волейбол Страшимира Филипова изрази огорчението си от лошия старт в Световното Гран При в Китай. Тя отчете, че мачът е бил много ценен за тима, най-вече за трупане на опит и самочувствие.
България започна със загуба участието си на турнира. Домакините победиха възпитаничките на Марчело Абонданца с 3:0 гейма (25:13, 26:24, 25:23). Днес българките ще срещнат във втората си среща Холандия, която победи Куба също с 3:0 гейма. Двубоят е от 9:30 часа.
След мача пред сайта fivb.org Страшимира Филипова коментира, че отборът е започнал неуверено. Във втория и третия гейм състезателките постепенно са натрупали самочувствие и са били напълно равностойни на съперничките.

Женският национален отбор на България започна със загуба в турнира Гран-при
Женският национален отбор по волейбол на България започна със загуба участието си на турнира Гран-при, съобщи fivb.org. В първия си мач в група „Д” на турнира в Макао състезателките на Марчело Абонданца загубиха от Китай с 0:3 гейма (13:25, 24:26, 23:25). Мачът продължи час и 15 минути.
За България най-резултатна бе Елица Василева с 12 точки. Добриана Рабаджиева завърши мача със 7 точки.
За отбора на Китай Тинг Жу реализира 18 точки.
В следващия си мач в групата българките ще играят срещу отбора на Холандия. Двубоят е на 3 август.

Селекционерът на женския национален отбор на България: Въпреки загубата съм доволен
Селекционерът на женския национален отбор по волейбол на България Марчело Абонданца заяви след загубата на тима от Китай с 0:3 гейма, че въпреки негативния резултат е доволен от играта на отбора.
България започна със загуба участието си на турнира Гран-при. В двубой от група „D” на състезанието българките отстъпиха на Китай с 0:3 гейма в Макао.
След мача пред сайта fivb.org Марчело Абонданца коментира, че състезателките му са започнали мача много нервно. След това играта им се е подобрила и тимът е направил като цяло добър мач срещу класен съперник. Италианският специалист добави, че той и състезателките му не са били запознати в детайли с играта на китайките преди мача.
Марчело Абонданца заяви, че отборът на България е показал добър волейбол и с малко повече късмет е можело да спечели поне един гейм.
Треньорът каза още, че това е дебют за отбора на турнира Гран-при при такава сериозна конкуренция и приема мача като важна първа стъпка в развитието на тима.

Капитанът на женския национален отбор на България: Мачът срещу Китай бе много ценен за нас, за трупане на опит и самочувствие
Капитанът на женския национален отбор по волейбол на България Страшимира Филипова заяви след загубата на тима от Китай с 0:3 гейма от турнира Гран-при, че мачът е бил много ценен за тима, за трупане на опит и самочувствие.
България започна със загуба участието си на турнира Гран-при. В двубой от група „D” на състезанието, в Макао, българките отстъпиха на Китай с 0:3 гейма.
След мача пред сайта fivb.org Страшимира Филипова коментира, че отборът е започнал неуверено мача. Във втория и третия гейм състезателките постепенно са натрупали самочувствие и са били напълно равностойни на съперничките.

***

Европейските шампионки от Сърбия победиха Доминиканската република с 3:0 гейма на Гран при сериите
Европейските шампионки от Сърбия победиха Доминиканската република с 3:0 гейма (25:13, 25:20, 25:16) в Санто Доминго в първата среща от Група В от турнира Гран При по волейбол за жени. 4000 зрители в зала "Паласио де волейбол" подкрепяха домакините. Бранкица Михайловч вкара 22 точки (2 аса, 2 блока) за успеха на Сърбия, а Йована Бракочевич добави още 16 точки (1 блок). Джина Алтагарсия Мамбру се отличи с 9 точки за домакините.
Европейските вицешампионки от Италия победиха Аржентина с 3:0 (25:21, 25:20, 25:17) в първата си среща от Група Е, която се игра пред 2000 зрители в "Пала Джордже" в Монтекиари. Валентина Диуф стана най-резултатна за "Скуадра адзура" с 15 точки, а натурализираната аржентинка Каролина Костагранде добави още 13 точки (3 блока). За Аржентина най-резултатни станаха Лусия Фреско, Емилсе Соса и Хеорхина Пинедо с по 9 точки. Утре Аржентина среща Германия от 18:30 часа в среща от 2-ия кръг в Група Е, а домакините от Италия излизат срещу Казахстан от 21:30 часа отново в Монтекиари.

Японките победиха Тайланд с 3:0 гейма в тазгодишното издание на световните серии Гран При
Японският национален отбор по волейбол за жени стартира с победа в тазгодишното издание на световните серии Гран При. Японките победиха Тайланд с 3:0 гейма (25:19, 25:17, 25:21) в първия си мач от Група "С", игран снощи пред около 1500 зрители в зала "Башкент" в турската столица Анкара. Днес във втората си среща на турнира Япония излиза срещу другия слабак в групата - Алжир, а тайландките ще спорят с домакините от Турция. Двубоите са съответно от 14:00 и 17:00 часа българско време.

Шампионките в световните волейболни серии Гран При от САЩ започнаха с победа в тазгодишното издание на надпреварата
Шампионките в световните волейболни серии Гран При за 2012 година от САЩ започнаха с победа в тазгодишното издание на надпреварата. Възпитаничките на Карч Кирали надделяха над Русия с 3:1 гейма (25:20, 17:25, 25:21, 25:12) в първия си мач от турнира в Група "А", игран късно снощи пред около 1500 зрители в зала "Жинасио Арена Амил" в бразилския град Кампинас. Днес във втората си среща на турнира американките излизат срещу тима на Полша, който отстъпи на домакините от "Селесао" с 1:3 гейма. Двубоят е тази вечер от 18:30 часа, а преди това от 16:00 часа е мачът между Бразилия и Русия. Олимпийският шампион и финалист в световните волейболни серии Гран При Бразилия също започна с победа. Волейболистките на "Селесао" дадоха гейм на Полша за 3:1 (21:25, 25:17, 25:15, 25:20) в първата си среща от турнира в Група "А", играна тази нощ пред над 4000 зрители в зала "Жинасио Арена Амил" в бразилския град Кампинас. Днес във втория си мач на домакинския турнир бразилките излизат срещу Русия, който снощи отстъпи на САЩ с 1:3 гейма.

Турция започна с победа световните серии Гран При
Волейболистките на Турция, които през миналата годината спечелиха бронзовите медали в световните серии Гран При, започнаха с разгромна победа в тазгодишното си участие в турнира. Воденият от италианеца Масимо Барболини тим победи Алжир с 3:0 (25:13, 25:18, 25:15) в първия си мач в Група "С", игран този следобед в зала "Башкент" в Анкара. Днес във втория ден на турнира туркините ще срещнат отбора Тайланд, който отстъпи на Япония с 0:3 гейма, а Алжир ще играе с японките. Срещите са съответно от 17:00 и 14:00 часа българско време.

Камило Плачи обяви разширения състав за Европейското първенство в Полша и Дания
Камило Плачи обяви разширения състав за Европейското първенство в Полша и Дания от 20 до 29 септември. Италианецът прати повиквателна на 16 състезатели, които започват подготовка на 8 август. Треньорът няма да разчита на петима волейболисти, които бяха част от състава, участвал в Световната лига. Това са Стоян Самунев, Борислав Апостолов, Иван Станев, Николай Учиков и Мирослав Градинаров. Други четирима се завръщат в отбора - Николай Николов, Теодор Тодоров, Георги Манчев и Александър Симеонов. Един от лидерите на националния отбор в последните няколко години Андрей Жеков не попадна сред избраниците на Плачи. Sъстезателят се оттегли от националния отбор миналото лято, когато имаше напрежение и сътресения, след което не се състезава около една година.
Ето и 16-те избраници на Плачи:
Разпределители: Георги Братоев, Георги Манчев, Добромир Димитров
Диагонали: Данаил Милушев, Цветан Соколов
Посрещачи: Александър Симеонов, Валентин Братоев, Николай Пенчев, Тодор Алексиев, Тодор Скримов
Центрове: Виктор Йосифов, Николай Николов, Светослав Гоцев, Теодор Тодоров
Либера: Мартин Божилов, Теодор Салпаров

Плачи: Благодаря на всички състезатели, които показаха професионализъм и много старание в тренировките
“Благодаря на всички състезатели, които показаха професионализъм и много старание в тренировките до момента.”, обясни старши-треньорът на мъжкия национален отбор по волейбол на България Камило Плачи при обявяването на 16-те си избраници за Европейското първенство. “Още от 14 април следим внимателно състоянието на Николай Николов и Теодор Тодоров, които бяха основни състезатели по време на Олимпиадата. Те имаха на разположение физиотерапевт, доктор, треньор и треньор по физическа подготовка. След като се върнахме от финалите в Аржентина се запознах със състоянието им, което позволява те вече да бъдат включени в отбора. Дано да нямат проблеми, когато бъдат подложени на по-голямо натоварване. Исках да включа Георги Манчев в състава за Световната лига, но той имаше ангажимент към клубния си отбор. Александър Симеонов имаше контузия и, също като Николов и Тодоров, се нуждаеше от време за възстановяване. Той е интересен състезател и реших да му дам шанс да се пребори за място в отбора.“

Капитанът на мъжкия национален отбор на България: Целта ни е медал от Евро 2013
Капитанът на мъжкия национален отбор по волейбол на България Тодор Алексиев заяви пред клубния сайт на отбора си Газпром-Югра (Сургут), че целта пред тима на България за Европейското първенство е да бъде спечелен медал.
Волейболистът отбелязва, че на всички големи турнири в последните години отборът на България си поставя такава цел, но все нещо малко не е достигало, тя да бъде изпълнена.
Тодор Алексиев коментира и представянето на отбора на финалите на Световната лига. Той заявява, че тимът е направил силен турнир, като само в един мач не е бил на ниво – в двубоя срещу Италия за третото място.
Запитан за това, дали ако в тима е и Матей Казийски, отборът ще е много по-силен, Алексиев казва, че Казийски е класен играч, който може да помогне на всеки отбор във всяко състояние, но и без него националният отбор на България не играе лошо.
Найден Найденов: Дебютантите да се стягат да помагат
Помощник-треньорът на националния отоор Найден Найденов заяви, че очаква новите момчета в тима да покажат качества и да помогнат на отбора на Евро 2013.
- Старши треньорът е решил да изпробва качествата на двама нови играчи, за да види дали могат да помогнат с нещо на отбора. Трябва да се изпробват и техните умения, а после ще се реши каква ще бъде ролята им, дано покажат качества и бъдат полезни - заяви Найденов. Камило Плачи обяви разширения състав за Европейското първенство в Полша и Дания от 20 до 29 септември. Италианецът прати повиквателна на 16 състезатели, които започват подготовка на 8 август. Треньорът няма да разчита на петима волейболисти, които бяха част от състава, участвал в Световната лига. Това са Стоян Самунев, Борислав Апостолов, Иван Станев, Николай Учиков и Мирослав Градинаров. Други четирима се завръщат в отбора - Николай Николов, Теодор Тодоров, Георги Манчев и Александър Симеонов. Един от лидерите на националния отбор в последните няколко години Андрей Жеков не попадна сред избраниците на Плачи.